NÁVŠTĚVA V PARTNERSKÉM MĚSTĚ RASTATTU
Město Rastatt hostilo ve dnech 30. května až 1. června v rámci 16. ročníku festivalu pouličního divadla tête-à-tête hosty z partnerských měst. Tête-à-tête je největší mezinárodní festival pouličního divadla v Německu bez vstupného. Každé dva roky přijíždějí do Rastattu mezinárodní skupiny umělců, aby proměnily veřejná prostranství města v kulisu současného divadla a cirkusu. Na pět dní a nocí promění tento festival ulice, náměstí a parky města v kulturní kosmopolitní prostředí.
Ostrov zastupoval místostarosta města Jiří Netrh, který se při společné večeři setkal jednak s novou primátorkou města Monikou Müller, ale i zástupci ostatních partnerských měst Rastattu. Město Woking, které se nachází na jihu Anglie v hrabství Surrey, zastupovala starostka Louise Morales s manželem. Partnerství s městem Woking je v Rastattu nejmladší a trvá od roku 2001. Kontakty s tímto městem vznikly z iniciativy Woking Town Twinning Association (WTTA) poté, co zde byl stejně jako v Rastattu založen závod společnosti Mercedes (McLaren). Dále byl přítomen zástupce města New Britain z USA Peter Kilduff s manželkou, který byl iniciátor vzniku partnerství s Rastattem. To existuje od roku 1984. Základním kamenem bylo razítko s podobiznou Carla Schurze, které v New Britain objevil Peter Kilduff z Central Connecticut State University. Carl Schurz byl předním revolucionářem v hnutí za svobodu v roce 1848. Po svém zatčení se mu podařilo z Rastattu uprchnout do USA. V letech 1877 až 1881 zde působil jako ministr vnitra.
Ostrov a Rastatt jsou partnerskými městy od roku 1991. Spojení mezi oběma městy sahá hluboko do historie. Česká princezna Františka Sibylla Augusta, která v Ostrově/Schlackenwerthu vyrůstala, se v roce 1690 provdala za markraběte Ludvíka Viléma Bádenského. O tři roky později se manželé přestěhovali do Rastattu, ale působili i nadále v obou městech, kde zanechali po sobě výrazné stopy v podobě nádherných barokních staveb.