MĚSTO ROZMÍSTÍ FOTOPASTI
Po novelizaci příslušného zákona musí zahrádkáři hospodařící na svém platit za svoz odpadu. Týká se to všech zahrádkářů, kteří vlastní chatku s číslem popisným či evidenčním. Cena za svoz komunálního odpadu ze zahrádek byla stanovena na nejnižší možnou výši, tedy na 576 korun za rok (necelých 50 korun měsíčně). Za tuto částku byly u soukromých zahrádkářských kolonií přistaveny popelnice na směsný odpad a nad rámec této částky i nádoby na tříděný odpad, aby zahrádkáři mohli bez problémů veškerý odpad vytřídit. Jedno takové sběrné místo nedávno vzniklo také u zahrádkářské kolonie Nad Paposem a vyšlo městskou kasu na vyšší desítky tisíc. A právě tady jsou teď spolu se stanovištěm kontejnerů u zahrádkářské kolonie za Boreckými rybníky největší problémy.
Obaly ano, velké hračky ne
Odbor městský investic a správy upozorňuje, že se zahrádkáři musí řídit stejný zákonem a vyhláškou jako majitelé rodinných domů či SVJ jinde ve městě. To znamená, že musí odpad třídit do nádob k tomu určených. Černé nádoby na směsný komunální odpad pro zahrádkáře z osad Nad Paposem i u Boreckých rybníků jsou však plné nevytříděného odpadu a ten je zároveň odkládán i mimo kontejnery. „Přestupky jsme zaznamenali u odkládání směsného odpadu, ale i u toho tříděného. Ve žlutém kontejneru na plasty jsme našli velkou přepravku nebo dětskou tatru. To všechno ale patří do sběrného dvora,“ upozorňuje Petra Niederhafnerová z Odboru městských investic a správy.
Na černé kontejnery zámek
Město bude nyní postupovat tak, že kontaktuje zástupce výše uvedených zahrádkářských osad a vyzve je k nápravě. V případě směsného odpadu bude také požadovat uzamčení nádoby. Zákon totiž říká, že každý je povinen nakládat s odpadem tak, aby jej zabezpečil před odcizením nebo únikem nebo aby nedošlo k jeho znehodnocení, které by zhoršilo možnost nakládání s daným odpadem v souladu s hierarchií odpadového hospodářství.
Zahrádkáři mohou u firmy Marius Pedersen zabezpečení nádoby objednat. Nebo mohou nádobu zajistit sami, avšak bez toho, aby porušili nádobu, které je majetkem svozové firmy. „Klíče ať si pak zahrádkáři rozdělí mez sebou, resp. mezi plátce poplatku a v den svozu nezapomenou nádobu odemknout, je-li opatřena jiným zabezpečením nežli zámkem od svozové firmy,“ radí Petra Niederhafnerová. Jedině tak mohou mít podle ní obsah nádoby pod kontrolou. V opačné případě, kdy není s odpadem nakládáno dle výše uvedené povinnosti, hrozí pokuta až do výše 100 tisíc korun. V případě odkládání odpadu v rozporu s městskou vyhláškou (např. odložením mimo určené nádoby) hrozí správní řízení a pokuta až do výše 50 tisíc korun.
Kontejnery na tříděný odpad musí být naopak přístupné 24 hodin 7 dní v týdnu, což je podmínka společnosti EKO-KOM, která za třídění a recyklaci obalového materiálu poskytuje finanční odměny obcím.
S kýbly a spol. na sběrný dvůr
Svoz tříděného odpadu se nyní provádí 2× týdně, svoz směsného odpadu v případě stanoviště u Paposu 1× za 14 dní. Je to nastaveno podle množství vybraných peněz. Pokud bude třeba objednat častější vývoz, bude si muset příslušné sdružení zahrádkářů připlatit. Na tomto stanovišti Odbor městských investic a správy zároveň zvažuje přistavení ještě jednoho kontejneru na plasty. „Stále však platí, že objemný odpad, stejně jako velké plastové hračky, přepravky nebo třeba kýble od barev do žlutých kontejnerů rozhodně nepatří,“ upozorňuje Petra Niederhafnerová.
Na stanovišti u Paposu se však začaly objevovat už i židle nebo elektrospotřebiče. Podobně jako velké plastové hračky však patří i tyto věci do sběrného dvora. Každý, kdo se prokáže občanským průkazem s trvalým bydlištěm v Ostrově nebo dokladem o ohlášení se k placení poplatku odpadu z nemovitosti, má tuto službu zdarma. To se týká rovněž elektrospotřebičů nebo pneumatik v rámci tzv. režimu zpětného odběru. Do sběrného dvora patří i plechovky od barev pro exteriéry či od lepidel zařazených do kategorie nebezpečných odpadů. I ty se však u kontejnerů u Paposu objevily. Nyní se muselo o odvoz nahromaděných odpadků postarat město, a proto se rozhodlo na toto stanoviště a další místa v Ostrově umístit fotopasti. Velmi rychle tak bude jasné, kdo sem odpad vozí a zdali jej třídí či nikoliv. Poté město zahájí příslušné kroky, které mu umožňuje zákon.
Co patří do žlutých kontejnerů
Do nádob na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Musí se však v zásadě jednat pouze o obalové materiály. Do těchto kontejnerů ale patří i drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady. V Ostrově do žlutých kontejnerů třídíme i nápojové kartony.
Mgr. Lucie Kubešová, tisková mluvčí