VZPOMÍNKA NA SRPEN 1968
Vzpomínková akce k výročí okupace proběhla za účasti vedení města u památníku Reflexe. Součástí byla i výstava fotografií, kterou připravil místní badatel a organizátor akce Josef Macke. Co se z nich mohli ti, co přišli zavzpomínat, dozvědět? „Ostrov byl na nohou od samotného rána a místní byli odvážní a stateční. Hned tak to nevzdali,“ říká Josef Macke. Svědčí o tom nejen dobové fotografie, ale i jednotlivá vydání Zvláštního zpravodaje města Ostrova, který začal vycházet hned první den po okupaci. Texty byly tvořeny ve dne a v noci probíhal tisk. O den později, tedy 23. srpna, začal vlastní mimořádný zpravodaj vydávat i závod Škoda Ostrov. Oba zpravodaje byly umlčeny 29. srpna.
V následujících deseti dnech po 21. srpnu 1968, jen co přešel prvotní šok, začali lidé s protesty. Organizovali stávky, podpisové akce a různá shromáždění. První podpisovou kampaň zahájili 21. srpna v 7:30 členové Junior klubu před schodištěm do domu kultury. Stolky s archy byly rozmístěny na dalších místech ve městě a také ve Škodovce. Lidé byli ukáznění, ohleduplně se k sobě chovali i ve frontách na potraviny, ale dokázali se okupantům také vzepřít. V karlovarském listu Stráž míru například vyšla zpráva, že ostrovští odmítli poslouchat koncert okupantů. Když v sobotu 24. srpna projížděla kolem jedenácté v noci kolona sovětských vojsk po Nádražní ulici, na přejezdu u „Růžku“ vojáci zastavili a snažili se uspořádat hudební veselici s garmoškou. Přihlížející se slovy „Tohle poslouchat nebudeme!“ jako na povel vstali a hrdě odešli. Občané během prvních dnů okupace také obraceli směrovky a odstraňovali názvy některých ulic i popisná a orientační čísla domů. A před Ostrovem se objevila cedule Mariánské Lázně se záměrem zmást okupační vojska. Protestovaly i ostrovské děti: „Jděte domů – nemáme vás rádi!!!“ Tato výzva stála v podpisové akci ostrovských školáků. Během několika hodin bylo sebráno 1760 podpisů. Občané přese všechno neztráceli humor. Zvláštní vydání Zpravodaje města Ostrova plnila nejen prohlášení a výzvy, ale objevovaly se i kreslené vtipy a slovní hříčky typu: Es es es er ne se r če es es r.
Teprve až po návratu československých politiků v čele s Alexandrem Dubčekem z Moskvy, to bylo posledního srpna, byly na pokyn shora sňaty černé prapory a počátkem září odstraněny nápisy na ulicích. Nastal pomalý návrat k předreformním poměrům…