VNITŘNÍ OZNAMOVACÍ SYSTÉM – SYSTÉM OCHRANY OZNAMOVATELŮ

Vnitřní oznamovací systém.

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. 10. 2019 o ochraně osob oznamujících porušení práva a ekonomické zájmy Evropské unie, v souladu se zákonem 171/2023 Sb. a dalšími právními předpisy, s cílem minimalizovat riziko vzniku materiálních, nebo morálních škod a ve snaze vytvořit dobré podmínky pro zdravé pracovní vztahy, jak mezi zaměstnanci, tak i mezi pracovními partnery, má Město Ostrov zaveden proces ochrany oznamovatelů a zřízen vnitřní oznamovací systém .

  1. Komunikační kanály v rámci oznamovacího systému.

  1. Základním komunikačním kanálem pro podání oznámení je aplikace, přístupná prostřednictvím odkazu, který je umístěn na těchto stránkách (viz tlačítko pod textem). Pro sjednání osobní schůzky je možné použít i kontaktní mail Příslušné osoby.
  2. Plnou anonymitu při podání oznámení je možné garantovat pouze při použití www aplikace, která má k tomuto účelu připravené vhodné nástroje za užití unikátního identifikátoru oznámení, který obdrží pouze oznamovatel a prostřednictvím kterého může komunikovat a sledovat průběh řešení podání. Z tohoto důvodu jsou další úkony při řešení oznámení vedeny výhradně v této aplikaci.
  3. Příslušnou osobou organizace je: Ing. Jozef Leško, e-mail: jlesko@ostrov.cz, tel.: +420 724 127 6­95

  1. Poučení.

Oznámením se pro účel této směrnice rozumí oznámení fyzické osoby obsahující informace o možném protiprávním jednání, které má znaky trestného činu nebo přestupku (s horní hranicí sazby alespoň 100tis Kč.), nebo porušuje právní předpis České republiky, nebo předpis Evropské unie ve vymezených oblastech, o jehož spáchání se oznamovatel dozvěděl v souvislosti se svou pracovní činností. Podání oznámení může být provedeno písemně, ústně, nebo osobně.

Předmět oznámení se dle uvedené legislativy musí týkat těchto vymezených oblastí:

  1. finančních institucí, finančních služeb, finančních produktů a finančních trhů, 
  2. daně z příjmů právnických osob, 
  3. předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, 
  4. ochrany spotřebitele a bezpečnosti a souladu s požadavky na výrobky podle právních předpisů, 
  5. bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích, 
  6. ochrany životního prostředí, bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat, 
  7. radiační ochrany a jaderné bezpečnosti, 
  8. zadávání veřejných zakázek, veřejných dražeb a hospodářské soutěže, 
  9. ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví, 
  10. ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů, 
  11. ochrany finančních zájmů Evropské unie
  12. fungování vnitřního trhu včetně ochrany unijních pravidel hospodářské soutěže a státní podpory.

Pracovní činností se pro účely této vnitřní směrnice rozumí:

  1. zaměstnání,
  2. služba ,
  3. samostatná výdělečná činnost,
  4. výkon práv spojených s účastí v právnické osobě, 
  5. výkon funkce člena orgánu právnické osoby, který je do funkce volen, jmenován či jinak povolán 
  6. správa svěřeneckého fondu,
  7. dobrovolnická činnost,
  8. odborná praxe, stáž, nebo
  9. výkon práv a povinností vyplývajících ze smlouvy, jejímž předmětem je poskytování dodávek, služeb, stavebních prací nebo jiného obdobného plnění.

Město Ostrov, v souladu se zněním § 9, zk.171/2023 Sb. vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro povinný subjekt nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i),

Oznámením se pro tento účel rozumí oznámení fyzické osoby obsahující informace o možném protiprávním jednání, které má znaky trestného činu nebo přestupku nebo porušuje právní předpis nebo předpis Evropské unie, o jehož spáchání se oznamovatel dozvěděl v souvislosti se svou pracovní činností. Podání oznámení může být provedeno písemně, ústně, nebo osobně.

Oprávněnost podání

  1. Oznamovatel podává oznámení v případě, že má oprávněné důvody se domnívat, že oznámení je nezbytné pro odhalení protiprávního jednání.
  2. V případě, že má oznamovatel oprávněné důvody se domnívat, že oznámení je nezbytné pro odhalení protiprávního jednání., podané oznámení se nepovažuje za porušení bankovního tajemství, smluvní povinnosti mlčenlivosti, povinnosti mlčenlivosti podle daňového řádu, ani povinnosti zachovávat mlčenlivost podle jiných právních předpisů upravujících práci nebo jinou obdobnou činnost.
  3. Výjimkou k bodu 2. je povinnost zachovávat mlčenlivosti při činnosti notáře, poskytování zdravotnických služeb, ochraně utajovaných informací a informací, jejichž vyzrazení by zjevně mohlo ohrozit probíhající trestní řízení.
  1. Pokud Oznamovatel podávává oznámení v rámci uvedené legislativy, uvede v oznámení své jméno, příjmení, adresu a datum narození
  2. Oznamovatel má právo podat oznámení i anonymně, mimo působnost uvedené legislativy.
  3. Oznámení je možné podat prostřednictvím komunikačních kanálů vnitřního oznamovacího systému.(viz bod A), nebo prostřednictvím oznamovacího systému Ministerstva spravedlnosti
  4. Oznamovatel bez ohledu na výše uvedené nesmí v žádném případě podávat vědomě nepravdivé oznámení. Pokud tak učiní, spáchá přestupek, za který mu může být uložena pokuta až do výše 50 000 Kč.

snimek-obrazovky-2024-03-28-143144.png (13 KB)

Značka I
Značka II
Karlovarský kraj
  Prosím čekejte...