VZPOMÍNKA NA VELKOU OSOBNOST

Rodačka z Borové u Poličky se do Ostrova přistěhovala v roce 1965. Od té chvíle se, jak sama říkávala, věnovala oživování polozapomenuté, skoro už neznámé historie města a jeho okolí. Pod jejím vedením se původně Městská galerie, umístěná v Letohrádku ostrovského zámeckého parku, přeměnila ve významnou instituci s unikátními sbírkami. V roce 1991 stála Zdenka Čepeláková u zrodu Spolku přátel města Ostrova, který se podílel a stále podílí na záchraně ostrovských památek a seznamuje s historií města nejširší veřejnost. S entuziasmem sobě vlastním organizovala vlastivědné vycházky a přednášky, na kterých prezentovala a trpělivě ukazovala hodnoty, které byly dlouhou dobu nedoceněné a přezírané. Zachraňovala i sochy a části mobiliáře ze zpustošeného areálu Posvátného okrsku, bývalé piaristické koleje v Ostrově. A díky svému zaujetí se jí podařilo iniciovat třeba i provizorní zakrytí odhalené cihlové klenby pohřební kaple sv. Anny, kterou tak zachránila před totálním rozpadem. Podporovala také uzavření přátelské smlouvy Spolku s ostrovskými rodáky žijícími v Německu. Oboustranná spolupráce vyústila mimo jiné v založení sbírky na záchranu sousední kaple Panny Marie Einsiedelnské, a tak se i díky ní zachovala rovněž tato vzácná barokní památka. Významným počinem jsou také její překlady starých listin a kronik, lidových pověstí a pohádek. Zdenka Čepeláková podnítila také vznik sbírky porcelánu zaniklé ostrovské porcelánky, jejíž produkci Spolek přátel města Ostrova zakupoval a předával městu. Sbírka se úspěšně rozšiřuje dodnes.

Zůstane po ní prázdno

S některými z nich spolupracovala Zdenka Čepeláková od 90. let minulého století. My jsme je oslovili s prosbou, aby se na chvíli zastavili a kvůli nám všem na paní Zdenu Čepelákovou zavzpomínali.

Radbot Habsburg-Lothringen Salcburk, arcivévoda: „Byla to skromná a zároveň reprezentativní osobnost. Kdykoli jsem se účastnil vašich symposií, vždy jsem byl rád, že paní Čepelákovou opět vidím, že s ní mohu prohodit pár slov a těžit z jejích velkých historických znalostí. Při nedělní mši svaté jsem ji po její smrti zahrnul do svých modliteb."

Jan Bureš, bývalý starosta, zastupitel města Ostrova: „Kdykoliv byla možnost, tak jsem bez dechu poslouchal její vzpomínky. Třeba na to, jak v 70. letech pořádala v letohrádku výstavy tehdy zakázaných autorů, například Olbrama Zoubka, na které jezdili disidenti z celé republiky. A jak to pak musela vysvětlovat „tam nahoře“. Nebo jak za ní do letohrádku přišel tehdejší státní prokurátor s tím, že ve Vykmanově mají „zavřenou nějakou paní“. Ukázalo se, že tou „paní“ byla prof. Růžena Vacková profesorka Univerzity Karlovy, která jako jediná šla se studenty v roce 1948 na Hrad k prezidentu Benešovi. Tak se stalo, že první člověk, se kterým se prof. Vacková pro svém propuštění setkala, byla paní Čepeláková, stojící u brány věznice. To ona mě seznámila s paní Balouškovou, mámou muklů, která v 50. letech pašovala politickým vězňům vitamíny, léky a hlavně dopisy od jejich blízkých a naopak vězeňské motáky distribuovala jejich rodinám. Za co jsem jí asi nejvíc vděčný, je unikátní sbírka ostrovského porcelánu, kdy ona sama a další lidé ze Spolku přátel města nakupovali ty nejcennější kusy z produkce továrny PULS, aby je pak darovali městu.“

Lubomír Zeman, stavební historik: „Mladé generaci ukazovala, že historie není suchopárný výčet dat a letopočtů, že za vším jsou lidské příběhy a skrze ty příběhy může minulost promlouvat k dnešku. Zasadila se zároveň vedle záchrany ostrovského kláštera také o rekonstrukci zámku nebo Paláce princů. Můžeme říct, že paní Čepelákovou tu budeme dál potkávat na každém rohu.“

Marek Poledníček, bývalý místostarosta: „To zvláštní a cenné na ní bylo to, že si své znalosti nenechávala pro sebe, ráda se o ně dělila, nikdy nepoučovala a vždycky pomáhala tam, kde bylo potřeba. Byla a zůstane nenahraditelná. Také ve mně probudila lásku k porcelánu. Ona je tím, kdo zachránil a postavil obrovskou sbírku značky PULS bývalé ostrovské porcelánky. A pro ni měla být připravena expozice porcelánu v Myslivně. Doufám, že bude tento projekt jednou dokončen.“

Josef Macke, místní badatel, člen Spolku přátel města Ostrova: „V mnohém mi byla vzorem a za mnohé jsem jí vděčný. Stála u zrodu Spolku města Ostrova v roce 1991, který od začátku napomáhal obnově památek. Podíleli jsme se na restaurování některých soch, iniciovali expozice a výstavy. Zdenka Čepeláková vítala každého, kdo chtěl do spolku vstoupit. Udělat to může každý i dnes. Nejjednodušší způsob je zajít do knihovny za kronikářkou Walburgou Mikešovou a ta už se o vše postará.“

Zuzana Železná, referentka Odboru kultury, propagace a cestovního ruchu: „Jejím významným počinem bylo udržování česko-německých vztahů a to především s naším partnerským městem Rastatt. Toto spojení vzniklo již před více než tři sta lety sňatkem Franzisky Sibylly Augusty Sasko-Lauenburské, vnučky zakladatele našeho klášterního areálu, s markrabětem Ludwigem Wilhelmem Bádenským. Mladý pár vybudoval svoji rezidenci právě v Rastattu. Na základě historických souvislostí byl tento vztah po mnoha letech obnoven a definitivní podobu dostal popisem smlouvy o partnerství měst v roce 1991. Paní Čepeláková se dlouhodobě věnovala studiu naší společné historie a také života markraběnky Sibylly Augusty. Rozvíjela rovněž spolupráci s místními rodáky, kteří byli po válce vysídleni, později sdruženými ve spolku Heimatverband Schlackenwerth. Stála u podpisu dohody o spolupráci mezi tímto spolkem a Spolkem přátel města Ostrova v roce 1992 a podílela se na mnoha společných setkáních.“

Značka I
Značka II
Karlovarský kraj
  Prosím čekejte...