JSOU OSTROVÁCI BIO?

Pečlivým vytříděním biologicky rozložitelného komunálního odpadu (BRKO) ze směsného komunálního odpadu (SKO) lze ušetřit až 40 % objemu nádoby. Tím zároveň ušetříte až 40 % nákladů uhrazených při platbě poplatku za odkládání odpadu z nemovitostí. Na komunální odpad vám totiž postačí menší nádoba nebo potřebujete méně častý vývoz. Celkem bylo v roce 2023 prostřed­nictvím těchto nádob sesbíráno 492 tun bioodpadu. Oproti roku 2022 to bylo o 125 tun více. Město pak tato služba pro občany stála v minulém roce 1 240 119 korun.

Domkaři to umí

U rodinných domů bývá obsah nádob velmi dobře vytříděný a jejich objem je obvykle od vývozu k vývozu zcela využit. Zato nádoby v bytové zástavbě nebývají v některých místech zdaleka využívány tak, jak by mohly. Na některých místech dokonce slouží občanům na odkládání směsného komunálního odpadu. „Pokud se to opakuje, nádoba se bez náhrady stáhne. Pokud obyvatelé sami nevyužijí na bioodpad jinou hnědou nádobu v okolí, odkládají nevytříděný odpad do černé nádoby na směsný odpad, a to je špatně,” upozorňuje Petra Niederhafnerová, referentka odboru městských investic a správy a pokračuje: „Tím si zvyšují množství odevzdaného odpadu, a tak si svoz směsného odpadu zdražují.”

Současně se však lidé v takovém případě dopouštějí přestupku. Odkládají totiž odpad do nesprávné nádoby než jak nařizuje obecně závazná vyhláška. Při kontrolách odpadu v černých nádobách prováděných pracovníkem MěÚ či svozové firmy se pak může stát, že daný vlastník nemovitosti (sdružení vlastníků nevyjímaje) bude muset uhradit pokutu za porušování zákona. Pokud máte poškozenou nádobu na bioodpad (dále BIO), nebo pokud Vám nádobu na BIO nevyvezla svozová firma v den svozu, či ji nepostavila zpět na své místo, pak volejte přímo na svozovou firmu Marius Pedersen, a.s., tel: 493 647 411.

Co do hnědé popelnice patří a co ne

Do nádob na biodopad patří odpady z domácností, jako jsou zbytky a slupky ovoce i zeleniny, zeleninová nať, jádřince, pecky z ovoce, pečivo, vaječné a ořešné skořápky, čajové sáčky, kávová sedlina, papírové kapesníky, zbytky vlasů a vousů nebo popel ze dřeva. Patří sem také odpady ze zahrady: posekaná tráva, listí, větvičky, trus býložravých hospodářských zvířat, stará zemina i hlína z květináčů, piliny, hobliny, kůra, plevele, dřevní štěpka, spadané ovoce, seno, sláma, košťály i celé rostliny. Do hnědých popelnic naopak nepatří kosti, maso a kůže, mrtvá těla zvířat a jejich exkrementy, plasty, sklo, sutě a kameny, hlína s kameny, chemické látky a jejich obaly, pytlíky z vysavače, cigarety, textil, jednorázové pleny, omáčky, pomazánky, vařené těstoviny a jedlé oleje.

Kdy a kam se vyváží

  • V období od 1. 4. do 30. 11. se nádoby na bioodpad vyváží 1× týdně. Vývoz probíhá v čase od 6:00 do 22:00 hod. V období od 1. 12. do 31. 3. pak 1× za 14 dní, v lichý týden.
  • V tuto dobu musí být nádoba vyvezena ke komunikaci dostupné pro svozové auto.
  • Svozový den je vždy pátek a služba je v současné době pro občany zdarma.
  • Bioodpad z Ostrova putuje do Činova do kompostárny. Vzniklý kompost se poté využívá na rekultivaci tamní skládky

Značka I
Značka II
Karlovarský kraj
  Prosím čekejte...